Blog EatsMe o Żywieniu Roślinnym

Dowiedz się jak odpowiednie odżywianie może pomóc Ci odzyskać zdrowie i zmienić Twoje życie

Oczyść Swoje Ciało w 5 Dni - Dieta Regeneracji Komórkowej

Dowiedz się więcej
/
/
Brak komentarzy

Wypalenie zawodowe – czy widzisz TE objawy u siebie?

Nasz świat jest piękny, ale stawia przed nami ogromne wyzwanie.

 

W dzisiejszych czasach syndrom tzw. przewlekłego zmęczenia, brak radości życia, rozczarowanie sytuacją, w której się znajdujemy… jest powszechne.

 

Bardzo szybko tracimy w sobie młodzieńczą iskrę i dopada nas zniechęcenie do wszystkiego wokół nas: pracy, rodziny, relacji.

 

Jak do tego podchodzą psychologowie? Czy to jak dbamy o swoje ciało ma większy wpływ na wypalenie niż nam się wydaje?

 

A co najważniejsze – w takim razie jak dbać o ciało, żeby odzyskać energię?

 

Psycholodzy rozpatrują wypalenie zawodowe jedynie na trzech poziomach

 

#1 Poziom makroskali – wypalenie zawodowe to efekt stresu, który pracownik odczuwa w pracy i z którym nie potrafi sobie poradzić.

 

Często dzieje się tak, że stres przybierając na sile sprawia, że pracownik nie ma sił na dalszą walkę i poddaje się – czyli wypala. Dopada go apatia i zniechęcenie.

 

#2 Poziom relacji człowiek – społeczeństwo – przeświadczenie o niemożności spełnienia oczekiwań społecznych, poczucie zamkniętego koła relacji lub tkwienie w sytuacji które nam nie odpowiadają, doprowadzają do tzw. wypalenia.

 

#3 Poziom mikroskali – wewnętrzna, silnie odczuwana różnica pomiędzy własnymi oczekiwaniami wobec życia i kariery zawodowej, a aktualną sytuacją.

 

…ale czy to wszystko?

 

Przyczyn wypalenia jest naprawdę wiele. Większość odpowiedzialności przejmują wielkie oczekiwania i brak wewnętrznej radości. Prostej radości z tu i teraz.

 

Nie jesteśmy dziećmi

 

Ciężko jednak o taką radość, kiedy żyjemy w przekonaniu że nie możemy sobie tego po prostu odpuścić.

 

Zmagamy się z życiem w świecie, który stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, naraża na nieustanny stres i wymaga ciągłej gotowości do działania.

 

Żyjemy więc w pośpiechu, starając się dostosować. Jednak nasz organizm pracuje wtedy na najwyższych obrotach próbując zapobiec katastrofie nierównowagi hormonalnej wywołanej przez ciągły stan walki i ucieczki.

 

Aby mógł to robić, potrzebuje całej masy substancji odżywczych do produkcji niezbędnych związków które eliminują wolne rodniki i szkodliwe produkty przemiany materii.

 

Brak energii zalewany kawą

 

Nasze ciała są idealną konstrukcją, formowaną przez setki tysięcy lat ewolucji. Aby móc czerpać ze wszystkich możliwości jakie daje nam życie, musimy zdać sobie sprawę z tej jednej rzeczy:

 

Codzienne wybory żywieniowe to najważniejsze decyzje w naszym życiu i jeden z niewielu aspektów naszego życia, na który możemy mieć prawdziwy wpływ.

 

Tylko od nas zależy to co jemy i warto sobie uświadomić, że wybór naszego menu jest współcześnie znacznie większym wyzwaniem niż kiedyś.

 

Możemy “dać w żyłę” kofeinę i cukier z batoników z maszyn stawianych biurach. Ale to nas zbija i to nie powoli – mamy już do czynienia z cukrzycą nabytą u ośmioletnich dzieci!

 

Aby móc żyć i pracować z taką prędkością, potrzebujemy ogromnych ilości substancji odżywczych, szczególnie tych najbardziej wartościowych, czyli mikroelementów:

 

 

  • witamin,
  • minerałów,
  • enzymów,
  • fitozwiązków (czyli odkrytych w niewielkim stopniu substancji pochodzenia roślinnego).

 

 

To one biorą udział w procesach regulacji całego naszego systemu hormonalnego. To one chronią nasze komórki i pomagają wytworzyć związki dzięki którym dochodzi do procesów oczyszczania.

 

Ale jest pewien haczyk: znajdują się tylko w warzywach i owocach. A co więcej, działają synergicznie, czyli są muszą być dostarczane organizmowi w sposób “naturalny”:

 

  1. W nie przetworzonych warzywach i owocach…
  2. …bez masy chemii stosowanej w większości upraw (która może zniszczyć fitozwiązki).

 

Większość witamin, minerałów, enzymów i fitozwiązków staje się “leniwa” przy temperaturach powyżej 50°C. Oznacza to, że ich działanie jest spowolnione i często ograniczone.

 

Powyżej temperatury 70°C, większość z nich jest zniszczona.

 

Oznacza to, że sposób przygotowania jedzenia wpływa na to czy nasze jedzenie jest lekarstwem czy trucizną

 

Jedzenie, które spożywamy, może mieć unikalne uzdrawiające działanie.

 

My natomiast w ogóle nie zastanawiamy się nad tym co jemy. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, jemy szybkie i puste odżywczo przetworzone rzeczy.

 

Nie dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnego paliwa aby mógł regulować swoje podstawowe funkcje i chronić się przed negatywnymi skutkami stresu i życia na pełnych obrotach.

 

Wtedy nasze ciało przełącza się w tryb „stand by”. Pojawia się syndrom chronicznego zmęczenia będący swoistym spowolnieniem, samozachowawczym procesem będącym rozpaczliwym sygnałem organizmu że coś jest nie tak.

 

Nie możemy myśleć, nie możemy wstać z łóżka. Źle reagujemy na stres, chorujemy i tracimy energię do działania.

 

Czy to nie brzmi znajomo?

 

Mikroelementy są odpowiedzią

 

Odżywiają mikroflorę bakteryjną i poprawiają nam humor.

 

Pomagają uporać się ze stresem i chronią przed jego zgubnymi skutkami.

 

Jak je wprowadzić w prosty sposób do naszego życia? Celem jest dostarczanie ich do organizmu w regularnych odstępach czasu.

 

#1 Zacznij od zastąpienia batonika jabłkiem – brzmi jak coś, co Twoja babcia mogła Ci mówić jako dziecku. Tak proste – a jakie skuteczne.

 

#2 Jedz warzywa z każdym posiłkiem – ile razy zdarzyło Ci się złapać w biegu suchą bułkę? Dołączając warzywa do każdego posiłku masz pewność, że dostarczasz organizmowi dawkę mikroelementów na kolejną część dnia.

 

#3 Zadbaj o różnorodność – zadbaj o to, żeby codziennie na Twoim talerzu gościły warzywa w pięciu kolorach: żółte, czerwone, białe, fioletowe i zielone.

 

#4 Zadbaj o ilość – pomyśl, czy jesteś w stanie w ramach tylko jednego posiłku w ciągu dnia mieć kolorową sałatkę warzywną?

 

Wystarczy, że do każdego posiłku zjesz trochę warzyw, nie przejadając się. Po 2 tygodniach na pewno zauważysz efekty – mniej bólów głowy, zmęczenia, spadków energii pojawiających się znikąd.

 

Podsumowując

 

Nie możemy zmienić świata i nie możemy mieć pretensji do siebie, że chcemy żyć na najwyższych obrotach – ale możemy zmienić naszą dietę.

 

Po to aby lepiej radzić sobie na co dzień i odkryć w sobie niesamowite pokłady energii do działania!

 

Możemy zmienić naszą dietę po to aby cieszyć się życiem zawodowym o jakim zawsze marzyliśmy, osiągać cele do których dążymy, zachować młodość i zapobiec chorobom.

 

Tylko tyle i aż tyle. Czyżby ukryte rozwiązanie na wszystko?

/
/
1 Brak komentarz

Weganizm nie jest tylko modą, to może być idealne rozwiązanie także dla Ciebie

Po przytyciu 25 kilogramów w trakcie ciąży ze swoją pierwszą córką, aktorka Jessica Alba usilnie chciała odzyskać figurę sprzed tego okresu. Zatem jak Hollywoodzka mama pozbyła się zbędnych kilogramów? Dzięki przepisowi na swój ulubiony zielony sok, oczywiście. Po zaprzyjaźnieniu się z blenderem, Alba bardzo szybko schudła i stała się ikoną zdrowego stylu życiu kiedy opublikowała swoją książkę The Honest Life: Living Naturally and True to You – bestseller na liście New York Timesa.

548fd16d22d83_-_rbk-jessica-alba-0414-1-s2

czytaj dalej

/
/
1 Brak komentarz

Polka rozpoczyna rewolucję zdrowotną na świecie!

Zaledwie po sześciu tygodniach kuracji pacjenci z chorobą wieńcową serca uzyskują coraz bardziej normalizujący się poziom cholesterolu, tętno pacjentów z nadciśnieniem konsekwentnie kieruje się w stronę zdrowych norm, a pacjenci z nadwagą tracą średnio 14 kg masy ciała. Po zaobserwowaniu tych drastycznych zmian dr Dąbrowska wie, że jest bliska odkrycia czegoś szczególnego. Nie trzeba była długo czekać, żeby cały świat zainteresował się tymi wynikami.

czytaj dalej